Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kresťan a politika. Ide to dokopy? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dalo by sa dlhšie

ale téma bola tuším kresťanstvo a politika. Nuž, ak je niekto kresťan, to samo osebe nie je ani diskvalifikácia, ale ani kvalifikácia na to, aby fungoval v politike. Na čom sa asi zhodneme všetci, je, že morálka a etika sú kľúčové a nie je ich dosť (ani medzi kresťanmi, ani mimo nich). Ak niekto nie je kresťan, znamená to, že je automaticky nemorálny? A naopak? A ak sa niekto chová slušne k blížnym, je to len vďaka tomu, že má strach z (imaginárneho) pekla? To by bola biedna motivácia.

Byť kresťanom je samo osebe Ok a je to každého osobná vec, do ktorej mu nemá nik kafrať. Byť presvedčeným kresťanom a súčasne účinkovať v politike znamená presadzovať (aj) rozhodnutia a riešenia, ktoré sa inak zmýšľajúcim ľuďom môžu zdať iracionálne (a v niektorých prípadoch takými aj sú, lenže to je bod, kde je asi zhoda nemožná). Ak ich daný politik presadí v podobe zákona platného pre všetkých občanov, je potom logické, že u inak zmýšľajúcich vyvolá nevôľu. Možno by stačilo, nesnažiť sa svoje videnie sveta vnucovať celej spoločnosti napríklad v rámci tvorby legislatívy. Či myslíte, že kresťan sa nemôže mýliť, a ním presadzované riešenia sú z podstaty veci tie jediné správne?

Píšete, že po páde totalitnej moci (komunistov, ktorí boli oficiálne ateistami, hoci mnohí podľa vlastného vyjadrenia nikdy neprestali byť aj dobrými katolíkmi, tak nejako súkromne) cirkev akoby zaspala. Ja to vidím opačne, dovtedy bola skôr na strane prenasledovaných a utláčaných, spolu s nimi. Potom sa v nej prebudili prospechári, ľudia túžiaci po moci, vplyve a majetku. Lebo sa zrazu dalo. Čo urobila cirkev so svojimi najlepšími členmi, stojacimi na strane chudobných a prenasledovaných? Ktorí nezištne pomáhali ľuďom, čo sa ocitli na dne spoločnosti? Stačí, ak spomeniem meno Srholec. Len ako príklad.
 
Hodnoť

Takzvaní kresťanskí politici.

Pre nich by stačilo jediné. Dodržiavať príkaz nepokradnes. Dodržiavali?
Teraz o kresťanoch nepolitikoch. Viera je vec osobná, ale zároveň je aj ideológiou. A ďalej je filozofiou aj životným postojom. Základom je nielen dodržiavanie desatora, ale predovšetkým osobný príklad. A sme doma. Na Slovensku sa k viere v niektorú cirkev hlási skoro 70 percent občanov. Ktorí sa búchajú v prsia, čo by bolo keby bolo. Heslá, láska, rodina, spravodlivosť, čestnosť.
A ako to vyzerá v praxi? Nuž tak, že dve tretiny potratov, rozvodov, zločinov, a iných nebohumilych skutkov pripadajú papierovo na papierových kresťanov. Ktorí, ak sa dostanú do politiky chcú zákonmi docieliť, aby pre všetkých platilo to, čo sami nedodržiavajú. Majú dokonca výhodu. Spoveď " účinnú ľútosť". Že trvá pár hodín? No a čo. Veď každý týždeň môžu začať s krádežou, nenávisťou, kurvenim ako keby nanovo. A predsa príde ďalšia nedeľa.
Všetky tie nezmysly o liberalizme, výsmechu, utláčaní sú len farizejskou maskou, ktorá sa snaží zakryť nesúlad pekného havu so špinavým obsahom.
Ešte raz. Mne je jedno komu sa klaniate a v čo veríte. Nie je mi jedno akým príkladom idete voči ostatným a vlastným deťom. Akým ste príkladom, tam sa uberátee. A s vami celá spoločnosť.
 
Hodnoť

Hm...

Hm, kresťania prevolávujú : bud vola tvoja, príď kráľovstvo tvoje. Pre mňa to znamená snahu o deštrukciu demokracie.
 


Najčítanejšie


 1. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 4 347
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 2 802
 3. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 1 478
 4. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 1 467
 5. Miroslav Galovič: Kraj, kde nič nie je VI. Bardejov a Bardejovské kúpele. 785
 6. Martin Ondráš: Proti komu vlastne ide použiť armádu minister Mičovský? 760
 7. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 758
 8. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 752
 9. Tomáš Jacko: Prečo Trump (možno) vyhrá: od ekonomiky po laptop z pekla 709
 10. Jiří Ščobák: Všem ufňukancům, kteří si stěžují, jak jsou porušována jejich práva 576

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 2. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 3. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 4. Gabo Németh: Láska z kríža
 5. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 6. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 7. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 8. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba
 9. Radoslav Tore: "Priemer" náš každodenný.
 10. Michal Kováč: Ktorá profesia bude stále potrebná a dobre platená?


Už ste čítali?